Pojem ketóza je poslední dobou velmi skloňovaným termínem. To proto, že souvisí s hubnutím, které někdo označuje doslova jako revoluční a zázračné. To proto, že není nutně třeba počítat kalorie, není nutně třeba vážit si jídla, a také proto, že jídelníček je poměrně rozmanitý. Stav ketózy je unikátní v tom, že během něho začne tělo samo od sebe spalovat své tukové zásoby. Tak čerpá energii a my hubneme.
Nepůjdeme až tak úplně do velkých detailů. Vše zmapujeme spíše po povrchu, z laického pohledu. To vám bez problémů pomůže zjistit, jak ketóza vypadá, a hlavně jak vzniká. Stimulantem je zde změna jídelníčku, kdy tělu začnou chybět sacharidy. V tu chvíli dojde k tomu, že u uložených tukových zásob v těle budou uvolňovány mastné kyseliny, které začnou putovat organismem. Doputují až do jater, kde se nejenom zastaví, ale zde se také přemění. Proběhne reakce zvaná ketogeneze a z mastných kyselin se stanou takzvané ketolátky. Následný postup už je celkem jednoduchý, protože tyto látky tělo dokáže využívat jako alternativní zdroj energie. A k tomu v rámci ketózy také dochází. Podíl na ní tak má nízkosacharidový jídelníček a správná činnost jater.
Nevznikne sama. Podíl na tom, kdy se objeví a jak dlouho bude trvat máme jenom my. Vše ovlivňujeme správnou skladnou jídelníčku. Za jak dlouho přesně ketóza nastane nelze s určitostí říci. Dojde k tomu potom, co jsou vysazeny sacharidy a tělo začne pátrat po jiném zdroji energie. A jak dlouho bude vše trvat? I to máme v našich rukách. Stav ketózy bude probíhat do chvíle, dokud nebudou výrazně zvýšeny příjmy sacharidů. Poté se k nim tělo vrátí jako ke klasickému zdroji. Když však budou opět výrazně poníženy, dojde k dalšímu nastartování ketogenní fáze.