Závislost na cigaretách se dělí do dvou kategorií. Jednou je závislost psychická a druhá je závislost fyzická. Nutno říci, že u většiny kuřáků se objevují oba dva druhy závislostí. Jdou v podstatě ruku v ruce a tak je na místě eliminovat obě dvě najednou. A jak se liší?
Ta se vytváří jako první. Jde vlastně o ovlivňování okolí. Podívejme se do minulosti, kdy byla cigareta vnímána jako určitá prestiž. Dostavil se tlak okolí a vznikala psychická závislost. To stejné se objevuje i nyní, kdy člověk nechce být ve svém okolí takzvaně pozadu. Potom vše dojde ke stavu, kdy je cigareta brána jako samozřejmost, jako určitý rituál. Ráno ke kávě, po obědě, večer u piva. Najednou si člověk nedokáže danou událost představit bez cigarety. Potřebuje ji mít v ruce, potřebuje vdechovat kouř.
Psychická závislost je také spojována s tím, že lidem mohou cigarety pomáhat k lepším psychickým stavům. Lépe se s nimi odreagují, začnou relaxovat, snižují jim stres. Podobně jako u alkoholu, i u cigaret může platit, že člověku pomůže zlepšit náladu. Člověk už bere cigaretu jako samozřejmost a pokud ji nemá, mohou se objevit negativní stavy. Ty jsou však stále v psychické rovině, jelikož u psychických závislostí ještě neexistují klasické fyzické abstinenční příznaky. Člověk cigaretu chce proto, že se díky ní cítí lépe.
Nikotin je velmi návykovou látkou a nutno říci, že u více než 80 procent kuřáků se objeví takzvaná fyzická závislost. Popis tohoto principu je velmi jednoduchý. Lidské tělo prostě potřebuje nikotin. Vyžaduje ho a cigareta se stává prostředkem, jak mu ho dát. Fyzická závislost na nikotinu může být přirovnána i k závislosti na drogám. Pokud člověk vykouří cigaretu, dojde k vyplavení dopaminu který navodí příjemné pocity. Právě ty člověka nutí kouřit více a zvyšovat nikotinovou dávku. Na tu si tělo zvyká a potom ji dále vyžaduje. To působí, že kuřák potřebuje každý den více a více cigaret.
V mozku se objeví nové nikotinové receptory, které začnou nikotin považovat za něco, bez čeho se tělo neobejde. K tomu dochází zhruba po 2 letech pravidelného kouření. Tělo začíná nikotin potřebovat stejně, jako třeba vitamíny, minerály nebo vodu. Pokud ho nemá, objevují se abstinenční příznaky. Tělo je na tom fyzicky špatně a vyžaduje svou dávku.
Nikotin jako takový není pro lidské tělo zase až tak škodlivý. Organismus si s ním umí poradit. Škodlivější jsou však ostatní látky, které jsou v cigaretách – tedy v cigaretovém kouři obsaženy. S každou cigaretou se dostávají do plic a dále do těla. Proto jsou při odvykání doporučovány metody náhradní nikotinové léčby. Tělu je dodáván nikotin jinak. Tím má svou dávku, ale bez nežádoucího cigaretového kouře. Dané dávky jsou postupně snižovány tak, až je potřeba nikotinu zcela eliminována.
Tímto pojmem označujeme všechny stavy, které vyvolá přerušená dodávka drogy, kterou tělo potřebuje. V tomto případě přerušená dodávka nikotinu. Jedná se o nepříjemné pocity a stavy, které mohou nastat v řádech několika hodin od chvíle, kdy tělo poslední dávku nikotinu dostalo. Během dané doby tělo čerpá z rezerv a jakmile dojdou, potřebuje doplnit dávku.
Kdo je na nikotinu fyzicky závislý, ten abstinenční příznaky velmi dobře poznal. Pokud byl bez cigarety delší dobu, pociťoval změnu stavů. Abstinenční příznaky se při nedoplnění dávky mohou objevovat po dobu i několika týdnů až měsíců. Vše je individuální a roli hraje hlavně to, jak dlouho daný člověk kouří a jak velkou dávku jeho tělo vyžaduje. Tedy kolik cigaret denně vykouřil. Pokud se podíváme na to, jak abstinenční příznaky ve většině případů vypadají, tak zhruba takto:
Výraznější podrážděnost
Na první pohled špatná nálada
Viditelný stres a neschopnost mu odolat
Celková nervozita a neklid
Špatný spánek a neschopnost si odpočinout
Minimální soustředění na jakýkoliv úkol
Sklony k depresím a úzkostným stavům
Zvyšující se chutě k jídlu
Klasická touha po cigaretách