Champix

Před poměrně nedávnou dobou se na našem trhu objevil nový lék se jménem Champix. Champix má představovat převratnou novinku na poli odvykání kouření a zkušenosti samotných kuřáků to jen potvrzují. S tímto lékem máte údajně čtyřnásobnou šanci skončit s kouřením, než bez něj. Užívání Champixu představuje v současnosti asi nejúspěšnější způsob odvykání kouření. V České republice je rok od roku populárnější.

Jak Champix funguje?

Champix neobsahuje žádný nikotin, ale pouze účinnou látku vareniklin. Ta se váže v mozku na receptory, kam se běžně váže nikotin. Tomu je tak k receptorům zablokován přístup. Celý proces v mozku ve finále končí vyplavováním dopaminu, který pomáhá vyrovnat se s abstinenčními příznaky a způsobuje pocit štěstí. Vyplavování dopaminu vyvolává i vykouřená cigareta, Champix jen způsobuje vyplavení mnohem menšího množství této látky. Zmíněné účinky ve výsledku způsobují, že kuřák postupně přestává mít potřebu zapálit si cigaretu.

Je Champix bezpečný?

Kolem léku Champix byla vytvořena určitá fáma, že není zcela bezpečný a může vést k sebevražedným tendencím. Je to však skutečně jen fáma a tento lék je opravdu zcela bezpečný. Sebevražedné tendence a deprese totiž mohou být průvodním jevem samotného odvykání kouření. U Champixu byly zkušenosti se zvýšenými sebevražednými tendencemi hlášeny pouze u velmi malého zlomku pacientů užívajících tento lék. Champix by měl naopak riziko vzniku depresí pozitivně ovlivňovat.

Léčba Champixem

Léčba Champixem by měla trvat alespoň 12 týdnů, jako optimální se však uvádí doba až 6 měsíců. První dávka Champixu se podává týden předtím, než kuřák přestane kouřit. Od osmého dne léčebné kůry je již kuřák úplně bez cigaret. Tento typ léčby je vhodný pro kuřáky, kteří kouří více jak 10 cigaret za den a zapalují si běžně již v první hodině po probuzení.

Champix pouze potlačuje abstinenční příznaky a kuřák tedy nesmí čekat, že přestane kouřit za něj. Nutná je vlastní motivace, vůle a hlavně aktivní změna životního stylu. V jiném případě nemá smysl léčbu zahajovat.

Cena Champixu

Champix koupíte v každé lékárně, ale musíte na něj mít lékařský předpis. Lék není dotovaný a zaplatíte tak plnou cenu. Na měsíční kůru si připravte zhruba 2000 Kč. Pokud se vám zdá cena za Champix vysoká, tak je u některých zdravotních pojišťoven možnost získat příspěvek na léčbu ve výši 1000–2000 Kč. Podmínkou však bývá většinou léčení ve specializovaném centru odvykání kouření.


Nevíte si rady? Chybí Vám nějaká informace? Zeptejte se v diskusi!